„Ramadán hónap az, melyben a Korán útmutatásként leküldetett  az emberek számára, a vezérlet és a különbségtétel nyilvánvaló bizonyságaként. Aki közületek e hónapban [a lakhelyén] van, az böjtölje azt végig, aki pedig beteg, vagy úton van, [annak] azonos számú más napon [kell pótolnia]. Allah könnyebbséget akar nektek, nem pedig nehézséget. Teljesítsétek hát [az előírt napok] számát és magasztaljátok Allah nagyságát, azért amiért az Igaz Útra vezérelt benneteket. Talán hálásak lesztek.” Korán 2:185

Hazánkban a muszimok sok szempontból más helyzetben vannak, mint egy iszlám többségű országban. Ez a más helyzet megmutatkozik iszlám ünnepeinkben is. Míg egy iszlám többségű országban a gyermekeket körülvevő ünnepek mindenkit érintenek, addig itt kis hazánkban a muszlim gyermekek hátrányban vannak. Egy kis óvodás korú, de sokszor még nagyobb gyermek számára is nehéz elmagyarázni, hogy a kis szíve megérthesse ő miért nem kap ajándékot karácsonykor, amikor körülötte minden ember ajándékozgat. Neki miért nem hoz a mikulás ajándékot a csizmájába, amikor más gyerek kap. Főleg azok a gyermekek vannak nehéz helyzetben, akik nem beleszületnek szüleik vallásába, hanem magyar szüleik már akkor veszik fel a vallást, amikor a gyermekeik is megvannak már. Így voltunk mi is.

A muszlimok Allah parancsának engedelmeskedve böjtölnek Ramadán hónapban, amely az iszlám egyik pillére.
A böjtölés jelentése: Allahhoz való közeledési szándékkal a muszlimok hajnalhasadástól napnyugtáig tartózkodnak az evéstől, ivástól, a dohányzástól (ami egyébként is tilos), és a házasélettől.
Ha valamilyen okból egy muszlim megszakítja a böjtölést, akkor böjttel kell pótolnia pontosan annyi napot, ahány napig nem böjtölt Ramadánban.

A Szent Korán három szúrája tesz említést Ramadán hónapról közvetlen vagy közvetett módon. E szent hónap első előfordulási helye a szúrák sorrendje szerint a 2. szúra 185. ája:
„[A böjtölés ideje] Ramadán hava, melyben a Korán lebocsáttatott útmutatásként az emberek számára, világos bizonyítékokkal az útmutatásra és [az igazság és a hamisság közötti] szétválasztásra...”. Ebben az ájában a Ramadán hónap név szerint szerepel, míg a 44. szúra Ramadán egyik éjszakáját, egy áldott éjszakáról tesz említést (Korán 44: 3-4), amely közvetetten utal a szent hónapra. A harmadik utalás a Koránban a 97. szúrában hangzik el, melyben a Korán az előbb említett áldott éjszakát a Qadr (elrendelés) néven említi, ami egyben a szúra névadója is.

Az első az, ami a fadzsr ima után van:
Ez egy olyan óra, amiért áldással Allah küldötte fohászkodott (Abu Dáúd). Mohamed Próféta (béke legyen vele) egyik hadíszban azt mondta: „Aki közösségben imádkozza a fadzsr imát, ezután leül Allahot emlegetni amíg a Nap fel nem kel, majd két[önkéntes]rakaát imádkozik, annak egy teljes zarándoklati és Mekkalátogatási jutalom jár.” (At-Tirmidi).

1. Mit jelent a böjt?
- visszatartani magunkat bizonyos dolgoktól.
- bővebben: visszatartjuk magunkat az evéstől, ivástól, házas élettől és az egyéb böjtöt érvénytelenítő dologtól, pirkadattól naplementéig – szándékkal. (A böjtnek vannak fajtái, de most csak a Ramadán hónapi böjtről lesz szó)

A családunk egyik fiatal tagja Hadjer. 5 éves, eleven, cserfes kislány. Mindig velünk imádkozik a maga módján, és ha meghallja a mecsetből szálló, imára hivó hangot, azonnal figyelmezteti a körülötte lévőket, hogy imaidő van. Élete 4. Ramadánját nagyon várta, mert azt látta, hogy mindenki erről beszél, mindenki készül rá; és szemmel láthatólag boldogan.

Rövid írásunkban igyekeztük összefoglalni azt a javasolt napi programot, amelyet Ramadán hónapban célszerű követnünk. Ez segítheti időnk jobb kihasználását ebben az áldott hónapban, hogy így még közelebb kerülhessünk a Mindenható Allahhoz.

Az adott nap előtti éjszakán feküdjünk le azzal a szándékkal, hogy felkelünk az éjszakai imára imádkozni.

Napi programunk fadzsr (pirkadat – amikor az éjszaka sötétjében derengeni kezd a láthatár – lásd az imaidő táblázat első oszlopát) előtt kezdődik, az éjszaka utolsó óráiban.

ramadan eid 007Beköszöntött Ramadán utolsó tíz napja, vagyis a böjthónap utolsó harmada. Egy hadísz szerint a Próféta (Allah dicsérje és üdvözítse) azt mondta: „Ramadán hónap eleje a könyörület, közepe a megbocsátás, és utolsó része megszabadulás a Pokol-tűztől”. Ez azt jelenti, hogy a Ramadán utolsó harmada üdvösséget hozhat annak a muszlimnak, aki kihasználja ezt az időszakot az Allahhoz való közeledésre, és a bocsánatkérésre. Ajánlatos ilyenkor bűnbánatot tartani, és fohászkodni Allahhoz, ügyelve a fohász illemszabályaira és elfogadásának feltételeire, mint például a megengedett forrásból való vagyonszerzés, táplálkozás és ruházkodás.

{mp3 autostart="true"}097{/mp3}

Allah, a Felettébb Könyörületes, a Felettébb Irgalmas nevével.

Mi küldtük le ezt (a Koránt) az Elrendelés Éjszakáján.
S honnan tudhatnád, mi az Elrendelés Éjszakája?
Az Elrendelés Éjszakája jobb, mint ezer hónap.
[Újra és újra] lejönnek az angyalok és a Lélek ekkor Uruk parancsára minden elrendeléssel.
Békesség az (és jóság) egészen a hajnalhasadásig.

A böjtölés könyve

Ramadán hónap az Iszlámban rendkívüli jelentőségű.
Ezzel a könyvvel mely elsősorban a böjttel ill. a Ramadán hónap során ajánlott egyéb jócselekedetekkel foglalkozik segítséget szeretnénk nyújtani muszlim testvéreinknek, akik kizárólag Isten tetszésének elnyeréséért buzgólkodnak, abban, hogy ezt a lehető legjobb módon, és minél több tudás birtokában tehessék.
Emellett azoknak is ajánljuk a könyvet, akik nem gyakorolják az Iszlám vallást, csupán érdeklődnek a téma iránt, és szeretnének hiteles képet kapni a Ramadán havi böjtölésről, imákról, adakozásról, ill. a hónapot lezáró ünnepről, az íd-ul-Fitr-ről.

Kiadó: Magyarországi Muszlimok Egyháza

78 oldal, puhafedeles kötés

Megrendelhető

Holdnak járása mutatja az időt,
mikor a muszlimoknak kezdődik a böjt.
Edzése ez testnek és léleknek, ok,
a magunkban való elmélyedéshez.
Korán kelünk, tüsténkedünk, munkában vagyunk,
hogy az első imára tele legyen gyomrunk.
Napközben víz nem érhet torkot,
s falat sem kerülhet közel a szájhoz.
Ha bízol Allahban és magadban,
észre sem veszed, és a nap elillan.
Nem érzel éhséget vagy szomjúságot,
mert Allah segít, ha rá hagyatkozol.
Segíts azoknak, kik nincstelenek e Földön,
kiknek minden egyes napjuk maga a böjt.
Ramadán havában vésd az eszedbe,
az év más napjain is segíts testvéreidnek.
Adj abból, amiben bővelkedsz,
Allah látja őszinte erőfeszítésed.
Mikor lenyugszik a nap, pezsdül az élet,
minden család asztalán fejedelmi étkek.
Mielőtt az áhított falatot szádhoz emeled,
nyújtsd egy rászoruló felé étellel teli kezed.
Lásd arcán a hálával telt mosolyt,
lásd könnyein át a meghatódottságot.
Hidd el, édesebb ez az érzés,
mint a legfinomabb törökméz.
Hidd el, nem felejted ezt az érzést,
soha, míg e Földön élsz.
Kövesd az utat, mit Allah mutat,
s ha így teszel, jutalmad el nem marad.
Ramadán szent havában nem vagy egyedül,
több mint milliárd testvéred lelke leng körül.
Allahnak tetsző, gyönyörű látvány,
ahogy muszlimok a helyes utat járván,
mindennap forgatják a Koránt.
A mecsetben mind imádkozunk,
mert erőt ad, ha együtt vagyunk.
Imádkozz, ha úgy érzed fogytán az erőd,
Allah majd energiával tölt föl.
Éjszaka aztán élvezd az étket,
lelked ajándéka ez a testednek.
Gyönyörű, szent hónap gyere, várunk,
benned mutatjuk, hogy Allahot imádjuk.

Bettiche Noure 2008

Allah Küldötte (béke legyen vele) azt mondta: „Bizony, aki végigböjtöli Ramadánt hitből fakadóan és a jutalmazást tartván szem előtt, Allah megbocsátja neki az addig elkövetett bűneit.” (al-Bukhári és Muszlim)

1. oldal / 2