Allah bizony elküldte Mohamed Prófétát (Allah áldása és békéje legyen vele) az útmutatással és az igazság vallásával, és elküldte vele a Könyvet és a bölcsességet [a hikma], vagyis a Koránt és a Szunnát. (Korán 3:164, 2:151, 62:2, 2:231, 33:34.)

Hadísz: A hadísz nyelvileg közlést jelent. Vallási értelemben pedig a Prófétára (Allah áldása és békéje legyen vele) való hivatkozást tartalmazó közlés, amely a Küldött (Allah áldása és békéje legyen vele) mondását, tettét, jóváhagyását, testi vagy erkölcsi tulajdonságát foglalja magába. Néha a szunna elnevezést használják a hadíszra, mivel Mohamed Próféta (Allah áldása és békéje legyen vele) cselekedeteinek, mondásainak és jóváhagyásainak összességét hívjuk Szunnának. Így a szunna szinonimája a hadísznak.

Mohamed Próféta (Allah áldása és békéje legyen vele) élete során a hadísz leírása két szakaszon ment keresztül:

Először meg volt tiltva a társaknak, hogy lejegyezzék a hadíszt, nehogy összekeverjék a hadíszt és a Koránt. Mohamed Próféta (Allah áldása és békéje legyen vele) azt mondta: „Ne írjatok rólam, és aki a Koránon kívül mást írt tőlem, akkor az törölje le azt!” (Muszlim).

Később a Próféta (Allah áldása és békéje legyen vele) engedélyezte ezt. Abdullah b. Amr azt mondta: „Mindent le szoktam írni, amit Allah Küldöttétől hallok, hogy megjegyezzem. A Qurais törzs azonban megtiltotta ezt nekem, és azt mondták: Mindent leírsz, hiszen Allah Küldötte egy ember, aki haragvásakor és megelégedettségekor is beszél?! Ezért abbahagytam az írást, de elmondtam ezt Allah Küldöttének (Allah áldása és békéje legyen vele), aki rámutatott a szájára és azt mondta: „Írjál! Esküszöm arra, Akinek a kezében van a lelkem, hogy csak az igazság jön ki innen!” (Abu Dáúd, Ahmed).

Természetes volt, hogy a hadísz összegyűjtésével és dokumentálásával egyidejűleg megjelentek olyan tudományos (módszertani) szabályok, amelyek alapján meg lehet különböztetni az elfogadható hadíszt a többitől és az elfogadható hagyományozót a többitől.

Többféleképpen lehet osztályozni a hadíszt:

Az alapján, hogy az adott szövegrészt ki mondta

Marfú’: egy adott szövegrészt a Küldött (Allah áldása és békéje legyen vele) szavának tulajdonítanak.
Mauqúf: egy adott szövegrészt egy szahábi saját szavának tulajdonítanak.
Maqtú’: egy adott szövegrészt egy tábi’í saját szavának tulajdonítanak.

A válasz egyértelműen nem.

Minden hadíszhoz tartozik egy láncolat, hogy milyen személyeken keresztül maradt fenn. Ha megbízható emberek szerepelnek benne, akkor sorolják a hadísz tudósai a hiteles hadíszok közé. Átlag muszlim csak akkor idézhet egy hadíszt, ha biztosan tudja róla, hogy hiteles! Ez pedig úgy lehetséges, hogy:

Al-Bukhári és Muszlim az iszlám vallástudomány két leghíresebb hadísz-tudósa, akiknek Szahíh (ép, hiteles 7) hadíszgyűjteményei a mai napig a legelfogadottabbak és szinte mindenhol forgatják azokat az iszlám világban. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a két hiteles gyűjtemény 8 (Asszahíhain) nem tartalmazza mindazt, ami a Prófétától (Allah áldása és békéje legyen vele) hitelesen fennmaradt, hiszen vannak hiteles hadíszok más gyűjteményekben is.

A hadísz tudósa szerint a hitelesség szempontjából a két hiteles gyűjtemény (Asszahíhain) után az ún. Szunan következnek. Lejegyzői pedig a következők: