A mekkai zarándoklat tulajdonképpen a Kábához és a hozzá közel eső helységekhez történő ellátogatásból álló hosszú imádság. A mekkai zarándoklat az iszlám ötödik pillére, amelyet minden felelős korban (pubertás utáni kor) lévő muszlim férfinak és nőnek csupán egyszer kötelező megtennie életében, de csak akkor, ha mentálisan, anyagilag (tehetős) és fizikailag (elég jó egészségnek örvend) képes rá. Az anyagi tehetősség itt azt jelenti, hogy van elég pénze saját és hozzátartozói szükségleteinek kielégítésére, adósságainak kifizetésére, amennyiben azok visszafizetési határideje a mekkai zarándoklat ideje előtt lejárna. Ez azt is magában foglalja, hogy kölcsönből például nem lehet zarándoklatra menni, és hogy az indulás ideje előtt lejáró tartozásokat a zarándoklat előtt fontos visszafizetni. A zarándoklat jelentősége és fontossága tehát nem kétséges, de csak azokra vonatkozik, akik képesek annak eleget tenni.10

Mohamed Próféta (Allah dicsérje és üdvözítse) azt mondta: „Nem szabad fölkerekedni [látogatási céllal utazni] egyetlen mecsethez sem, kivéve háromhoz: a Tilalmas mecsethez (Mekkában), ezen mecsetemhez (a Medinai mecsethez) és a Legtávolabbi Mecsethez (az al-Aqszá mecsethez).” Ez a hadísz gyűjti össze azokat a mecseteket, amelyek a legkiemelkedőbb imahelyek az iszlám vallásban.

A Könyörületes és Irgalmas Allah nevével
Dzul-Hiddzsah első tíz napjának érdeme

A Koránból és a Szunnából a következő idézetek bizonyítják kiemelkedő helyüket: „Esküszöm a hajnalra, és a tíz éjszakára”. (Korán 89:1-2) Ibn Kethír azt mondta: „Ezen [áják] jelentése a Dzul-Hiddzsah tíz napja”, ezt mondta Ibn Abbász, Ibn al-Zubair, Mudzsahid és mások is”.

Iszlám zarándoklat 2010-benA magyar sajtó (feltehetőleg korábbi évek információi alapján) 2,5 millió zarándokról beszélt, de a szaudi és pontosabb nyugati sajtóinformáció szerint idén 5,5-6 millió zarándok érkezett Mekkába. Ez a hatalmas tömeg a teljes mekkai közlekedésre, és a szertartásokra is rányomta bélyegét: sokkal nagyobb tumultus volt, mint hat évvel ezelőtt, mikor először jártam Mekkában.

zarandoklat-050aMég utazás előtt elhatároztam, hogy naplót fogok vezetni minden nap, hogy még frissiben rögzíthessem az aznapi eseményeket. Ez a naplóírás az első két napig működött csak, ezután az események annyira felgyorsultak, és én egyre fáradtabb lévén a bejegyzések egyre inkább elmaradtak. Általában elmondható, hogy a napi alvásunk 2-3 óra alvásra korlátozódott. Volt, hogy csak buszon, utazás közben tudtunk egy-két órácska alvást lopni – már aki tudott buszon aludni. A napok hamar egymásba folytak, és mi alig tudtuk felidézni, hogy éppen akkor milyen nap van, mit is csináltunk tegnap és mi volt az, ami már ma volt.

Emberpróbáló 11 nap után vasárnap érkeztek haza a Mekkában a király vendégeként járt magyar muszlimok. Az útiélményekről később részletes leírást olvashattok insha Allah, addig is néhány a haddzson készült fényképet szeretnénk megmutatni nektek. 

Kérjük azokat a testvéreket, akik kint voltak, és készítettek képeket, hogy küldjék el számunkra a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címre.

Allah fogadja el zarándoklatunkat.

TUDATOSSÁG ÉS ISTENSZOLGÁLAT

Az ember, az emberiség és a természet harmonikus működését tönkretevő modern őrülettel szemben, egy új, hit-központú élet felépítése kötelező. E kötelezettség teljesítése nem csak Mohamed Próféta követőinek megmenekülése, hanem az egész emberiség, sőt a természet és az öko-rendszer megmenekülésének szempontjából is elkerülhetetlen. 

 

Dul Hijjah hónapja nemcsak azoknak a muszlimoknak jelentős akik elvégzik a Zarándoklatot, nem csak ők azok akik nagyon fontos és Allahnak nagyon kedves cselekedetet végezhetnek.
Azok a muszlimok akiknek nem áll módjukban, hogy elvégezzék a Zarándoklatot szintén ad lehetőséget Allah arra, hogy minél több jócselekedetet végezzenek és azt Allah különösképpen jutalmazza.
A dul Hijjah hónap első tíz napja nagy jelentőséggel bír az Allah felé való imádatunkban.
Az első tíz napja e hónapnak különleges időszak, Allah előnyben részesíti bármely más nappal szemben az évben.

A zarándoklat (al-haddzs) az iszlám egyik pillére. Elvégzése minden olyan felnőtt muszlim férfi és nő számára kötelező legalább életében egyszer, aki anyagilag, testileg és szellemileg képes ezt megtenni. Ahogy a Koránban Allah mondja:

Az emberek kötelessége Allahhal szemben a Házhoz történő zarándok­lat, [de csak] annak, aki utat (módot) talál rá1. Ám aki tagadja [az maga látja kárát]. Allahnak nincs szüksége a teremtményekre. (Imrán nemzettsége 3:97)

Mekka és a Káaba rövid története

Mekkát a Korán négy néven említi. Eredeti neve mellett olvashatjuk a „biztonságos város” (al-beled al-amín, 95:3), a „városok anyja” (umm al-kurá, 42:7), és a Bekka (4:96) nevet is. A koránmagyarázatok szerint ez volt Mekka első neve. Bekka mellett előfordul az áldott (mubárak) kifejezés is, ebben az értelemben áldott város. Mekka már ősidők óta nagy jelentőséggel bír mind vallási, mind kereskedelmi szempontból. Itt született a Próféta (béke legyen vele) és itt kezdődött a Korán kinyilatkoztatása is.

Négy év telt el azóta, de képei még mindig olyan elevenen élnek bennem, mintha tegnap történt volna. Sőt, az idő múltával, mintha élesebbé váltak volna az akkor álomszerű elmosódó utazás képei...
Hajnalban érkeztünk